Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έγραψε ιστορία στο Αυστραλιανό open

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε περήφανους όλους τους Έλληνες αφού κατάφερε και απέκλεισε τον Ρότζερ Φέντερερ και πέρασε στα προημιτελικά του Australian Open. O Έλληνας τενίστας αν και έχασε το πρώτο σετ κέρδισε με 3-1(6-7, 7-6, 7-5, 7-6) σετ τον κάτοχο του τίτλου και Νο3 στον κόσμο Ρότζερ Φέντερερ σε 3 ώρες και 45 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς τώρα για πρώτη φορά θα παίξει για πρώτη φορά στους “8” και θα έχει αντίπαλο τον Ισπανό Ρομπέρτο Μπαουτίστα Άγκουτ.

Στο πρώτο σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Φέντερερ κέρδισε με 7-6 (11). Στη συνέχεια ο Στέφανος ήταν τρομερός και έφτασε στο 1-1 πάλι στο τάι μπρέικ 7-6 (3). Από το 3-3 του τάι-μπρέικ και έπειτα, ο Έλληνας πρωταθλητής κέρδισε τέσσερις σερί πόντους και ο Φέντερερ έχασε το πρώτο του σετ στη Μελβούρνη στη φάση των “16”.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς έκανε μεγάλη προσπάθεια και κατάφερε να πάρει προβάδισμα. Κατάφερε να… σβήσει 12 break points του Φέντερερ και στο 6-5 έκανε το break και με 7-5 πήρε τη νίκη στο σετ!

Πηγή: gazzetta.gr