Α2 Πόλο Ανδρών: Το Μαρούσι «έσπασε» το αήττητο του Άρη Θεσσαλονίκης!

Φοβερό και τρομερό Μαρούσι πέτυχε σπουδαία νίκη με ανατροπή κόντρα στον Άρη Θεσσαλονίκης «έσπασε» το αήττητο σερί των φιλοξενούμενων. Παράλληλα έβαλε «φωτιά» στον Βόρειο Όμιλο της Α2 Ανδρών! Το σύνολο του Θοδωρή Καστανάκη βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-2 στο πρώτο οκτάλεπτο αλλά και 12-10 στη τρίτη περίοδο αλλά έφτασε στη σπουδαία νίκη. Οι γηπεδούχοι πήγαν στους 11 βαθμούς και βλέπουν τετράδα, ενώ ο Άρης παράμεινε στη κορυφή με 22 βαθμούς αλλά ο ΝΟ Λάρισας πλησίασε σε απόσταση βολής (21 βαθμοί) μετά την νίκη του επί του Βόλου, ενώ ο ΝΑΟ Κέρκυρας στους 19.

Μαρούσι ΑΣ – Άρης Θεσσαλονίκης 14-13

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Άρης Θεσσαλονίκης μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 5-2 στο πρώτο οκτάλεπτο αλλά το Μαρούσι κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής στο ημίχρονο (8-7) βάζοντας νέα δεδομένα στο παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο πραγματοποιήθηκε ένα σπουδαίο ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα στο τρίτο οκτάλεπτο (12-10) αλλά το Μαρούσι με αντεπίθεση διαρκείας στη τελευταία περίοδο και επιμέρους σερί 4-1 ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπεκές που σημείωσε τρία τέρματα, ενώ από πλευράς Θεσσαλονικέων ο Σολογάνης πέτυχε τέσσερα.

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 5-3, 3-4, 4-1

Μαρούσι ΑΣ (Θοδωρής Καστανάκης): Σιάχος, Μπεκές 3, Δημητρούλης, Λέκκας 1, Χριστοφορίδης 3, Ιερωνυμάκης, Βλαχογιάννης, Πιεσιάς 2, Κουφόπουλος 2, Τσιμιδάκης, Μπενέας 2, Ζώχιος 1, Στάμου, Μπούκος

Άρης Θεσσαλονίκης (Κώστας Παυλίδης): Σαλαμάνης, Φωτίου 1, Καλαμπόκας 2, Ζιούτας, Ζαρκαντζάς 1, Αλιαπούλος 1, Παπαδόπουλος Δ. 1, Παυλίδης, Γκοτσόπουλος, Βόλφης, Σολογάνης 4, Σιώπκας 1, Κούστας, Τάτσης 2, Ταγρές

Πηγή: aquafeed24.com