Χάντμπολ: Νίκη για τον Δούκα απέναντι στο Φίλιππο Βέροιας με 24-21, σε έναν αγώνα με έντονη συναισθηματική φόρτιση

Με την τραγική «απώλεια» του αθλητή της Βέροιας Άκη Ψωμιάδη να είναι ακόμα νωπή, ο Δούκας υποδέχτηκε στο Δαϊς, τον Φίλιππο Βέροιας, ο οποίος αγωνίστηκε φορώντας μαύρα περιβραχιόνια, στο ματς της 13ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α1 ανδρών.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή με τους Βεροιώτες να είναι αγκαλιασμένοι, έχοντας μπροστά τους την φανέλα του Άκη, τιμώντας με αυτόν τον τρόπο τη μνήμη του αδικοχαμένου συμπαίκτη τους, σε μια έντονα φορτισμένη και συγκινητική στιγμή.

Ο Αγώνας

Στο πρώτο ημίχρονο ο Δούκας προηγήθηκε, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ανατροπή και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα ενός γκολ (8-9).

Οι παίκτες του Κώστα Μπούνα ανασυγκροτήθηκαν καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν στο 40′ σε 12-12, εξασφαλίζοντας εκ νέου προβάδισμα με 15-12 στο 43’.

Ο Φίλιππος μείωσε με τον Σεϊρεκίδη σε 16-15 στο 47’, αλλά με σερί 3-0 η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη φτάνοντας στο 21-16 (54’) με τον Μπάγιο.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στα δύο γκολ, αλλά ο Δούκας κράτησε σχετικά εύκολα το προβάδισμα για το τελικό 24-21.

Κορυφαίος για τον Δούκα ήταν ο τερματοφύλακας Γιώργος Μπάρμπας, ο οποίος πραγματοποίησε καίριες επεμβάσεις, τρεις από αυτές σε εκτελέσεις πέναλτι των Κωστακίδη (2) και Γρηγοριάδη.

Το Φύλλο Αγώνα

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 24-21

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-1, 6-3, 6-4, 7-6, 8-9 (ημχ.), 09-10, 12-12, 16-13, 18-16, 21-17, 24-21

ΑΣΕΔ (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης 4, Τόμπρος 3, Παπαπούλιος, Γκέρτσος, Νομικός, Αποστολίδης, Μίτροβιτς 1, Μπάρμπας, Ντούνης 3, Μπάγιος 3, Ζιβούλοβιτς 1, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ 3, Αραπακόπουλος, Κολλύρης, Κεδέρης 6.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Τεο Παυλίδης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης, Χαραλαμπίδης 2, Σεϊρεκίδης 7, Φιλόσογλου, Τζίμπουλας, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης, Κουκουτσίδης, Καλλιαρίδης, Σιαματάς, Αρσενασβίλι 3, Γρηγοριάδης 3.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Τόλιος, Κόκκινη: 53:46 Αραπακόπουλος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 2/3-4/7