Χάντμπολ: Έχασε στα σημεία αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις ο ΑΣΕ Δούκα απέναντι στον Ολυμπιακό (video)

Σπουδαίο παιχνίδι χάντμπολ πραγματοποιήθηκε στο Μαρούσι, με τον ΑΣΕ Δούκα να υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Δαΐς για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο πανίσχυρος και αήττητος Ολυμπιακός κέρδισε στα σημεία με 25-20, ωστόσο η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική και κέρδισε επάξια το χειροκρότημα των φιλάθλων.

Παρακολουθήστε ολόκληρη την αναμέτρηση:

Ο αγώνας

Οι παίκτες του Κωστή Μπούνα πάλεψαν την κάθε φάση όμως στο τέλος“μίλησε” η εμπειρία και η ποιότητα της αντίπαλης ομάδας.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε στα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης να ελέγξει το παιχνίδι καθώς προηγήθηκε με με 4-8 και 6-10 όμως ο ψυχωμένος Δούκας δεν το έβαλε κάτω. Βρήκε δίχτυα με τους Κεδέρη, Παπαπούλιο, Λιόλιο και Ταουσάνη και με επι μέρους σκορ 6-2 κατάφερε στο ημίχρονο να φέρει την ισορροπία στο ματς (12-12). Σε αυτό βοήθησε και η απευθείας κόκκινη του Λέμος στο 25ολεπτό για χτύπημα (κεφαλιά)εκτός φάσης στον αρχηγό του Δούκα, Γιώργο Τόμπρο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στο δεύτερο ημίχρονο και με τους Ταουσάνη και Ντούνη προηγήθηκαν για πρώτη φορά σο παιχνίδι με 14-13 στο 34’ και λίγο αργότερα με 16-15(40ολεπτό). Οι ερυθρόλευκοι με ένα σερί 0-3 προηγήθηκαν 45’ με 16-18 αλλά ο Δούκας ισοφάρισε και πάλι με τους Ζιβούλοβιτς και Κεδέρη (18-18).Ο Τσιλιμπάρης στάμάτησε κάποια σουτ των γηπεδούχων με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να χτίσει μια διαφορά 5 τερμάτων 19-24 στο 55ολεπτό.

Ο Δούκας πάλεψε μέχρι το φινάλε όμως ο Ολυμπιακός είχε “κλειδώσει” τη νίκη υποχρεώνοντας τους “μπλε” σε αναμενόμενη ήττα με 20-25.

ΑΣΕ Δούκα – Ολυμπιακός/Όμιλος ΙΕΚ Ξυνή 20-25

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-6, 4-8, 6-9, 10-11, 12-12(ημχ.) 14-13, 15-15, 16-17, 18-19, 19-23, 20-25.

ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης 1, Τόμπρος, Παπαπούλιος 4, Αϊβαλιώτης 1, Πολύδωρος, Μπραουδάκης, Μπαζδέκης, Ταουσάνης 2, Ντούνης 3, Σαμαράς, Λιόλιος 2, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης, Κλεώπας, Κολλύρης, Κεδέρης 5.

Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 9, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 2, Ρέινα 5, Κανδύλας 1, Σανίκης 2, Μπούμπαλο 1, Κόντης, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης, Τσίλης 2.

Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 3/5 – 5/6

Απευθείας Κόκκινη κάρτα στον Λέμος στο 25.43 (κρατήθηκε το δελτίο)