Μαρούσι-Καρδίτσα 94-88: Πρώτη νίκη στον Άγιο Θωμά μετά από 12,5 χρόνια!

Το Μαρούσι (1-3) πέτυχε την πρώτη νίκη της σεζόν στην Basket League, επικρατώντας της Καρδίτσας (0-4) με 94-88 υπό το βλέμμα του Γιώργου Μπαρτζώκα και κατακτώντας το πρώτο φύλλο στον Άγιο Θωμά στη μεγάλη κατηγορία έπειτα από τον Απρίλιο του 2011!

Η τελευταία εντός έδρας νίκη του Αμαρουσίου στην Basket League χανόταν στις 16 Απριλίου 2011, όταν επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 78-69. Ακολούθησε το 0-12 τη σεζόν 2011-12 και το βράδυ του Σαββάτου 28/10, η ομάδα των βορείων προαστίων κατέκτησε το πρώτο ροζ φύλλο στον Άγιο Θωμά για τη μεγάλη κατηγορία έπειτα από 12 χρόνια και 6 μήνες, επικρατώντας της Καρδίτσας με 94-88.

Ο άμεσος συνεργάτης του Γιώργου ΛιμνιάτηΆγγελος Τσίκληρας κοουτσάρισε το Μαρούσι αφού ο νέος προπονητής των «κιτρινόμαυρων» ταλαιπωρείται από πρόβλημα υγείας ενώ ο αγώνας διεξήχθη παρόντος του Γιώργου Μπαρτζώκα που παρακολούθησε την πρώην ομάδα του πριν από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (30/10) στο ΣΕΦ.

Το ματς: Μαρούσι-Καρδίτσα

Το Μαρούσι μπήκε καλά στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Καρδίτσα και με μπροστάρηδες τους Νικολαΐδη και Ραντούλιτσα, προηγήθηκε 9-2 στο 3′ βρίσκοντας ρυθμό και βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα απέναντι στους Θεσσαλούς. Η Καρδίτσα πίεσε όμως τα καρφώματα των Τζούστον και Ραντούλιτσα… σήκωσαν στο πόδι το κλειστό του Αγίου Θωμά για το 23-15 στο 8′! Ο Σέρβος σέντερ ήταν κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε στο 25-19 για την ομάδα των βορείων προαστίων, έχοντας 10 πόντους με 5/7 δίποντα και 3 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα κόντρα στην Καρδίτσα που έκανε 5 λάθη και είχε 1/6 τρίποντα.

Στη συνέχεια το Μαρούσι βρήκε λύσεις με τα συνεχόμενα τρίποντα του Στέφαν Πένο για το 33-27 ωστόσο η Καρδίτσα πέτυχε έξι σερί πόντους και έφερε το ματς στα ίσια με τον Ρομέλο Γουάιτ, κάνοντας το 33-33 στο 16′. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε όμως οι «κιτρινόμαυροι» έχτισαν ξανά μικρό προβάδισμα χάρη στις πρωτοβουλίες των ΜπρίσκοΠένο και το τρίποντο του Σακούρ Τζούστον για το 44-39 στα 27.5″ για το ημίχρονο. Τελικά το Μαρούσι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 44-41 κόντρα στην Καρδίτσα που συνέχισε να σουτάρει με κακά ποσοστά πίσω από τα 6.75 (2/13 τρίπ.) και είχε 4 ασίστ για 9 λάθη.

Τα back-to-back τρίποντα των Λούκοβιτς και Μπρίσκο έδωσαν… αέρα οκτώ πόντων στους γηπεδούχους (52-44) ενώ ο Σακούρ Τζούστον ευστόχησε από τη γωνία για το +9 του Αμαρουσίου, κάνοντας το 58-49 στο 25′ και υποχρεώνοντας τον Νίκο Παπανικολόπουλο να καλέσει timeout. Η Καρδίτσα πίεσε και το τρίποντο του Σμιθ από τη γωνία διαμόρφωσε το 61-59 στο 29′. Έστω κι έτσι, το Μαρούσι αντέδρασε σωστά στην αντεπίθεση των Θεσσαλών, ο Λούκοβιτς ευστόχησε σε τρίποντο για το 79-70 στις αρχές της τέταρτης περιόδου και ο Τζούστον σκόραρε στον αιφνιδιασμό, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (81-70, 34′). Το γκολ-φάουλ του Χάρη Γιαννόπουλου έκανε το 88-78, κλειδώνοντας τη νίκη του Αμαρουσίου με 94-88.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 44-41, 72-65, 94-88.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο εκρηκτικό ξεκίνημα του Αμαρουσίου στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Τζούστον ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 81-70 στο 34′ για τους γηπεδούχους που έκαναν σωστή διαχείριση ως το φινάλε και έφτασαν στη νίκη.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Αϊζάια Μπρίσκο κουβάλησε επιθετικά το Μαρούσι, τελειώνοντας τον αγώνα με 23 πόντους, 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 8 κερδισμένα φάουλ σε 38:15.

Πηγή: gazzetta.gr