Χάντμπολ Ανδρών: Σπουδαία εμφάνιση από Δούκα, ήττα στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος από τον Ολυμπιακό με 26-22

Ο ΑΣΕ Δούκας είχε ήδη κάνει την υπέρβαση με την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στο χάντμπολ, νικώντας με 28-19 τον Αερωπό. Στον μεγάλο τελικό που έγινε χθες στη Γλυφάδα, η ομάδα των εκπαιδευτηρίων πάλεψε απέναντι στο φαβορί Ολυμπιακό, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 26-22.

Το συγκρότημα του Πειραιά, προηγήθηκε πολύ γρήγορα στο παιχνίδι με 4-1, όμως ο ΑΣΕΔ κατάφερε να μειώσει 4-3 (9’). Ο τερματοφύλακας των ερυθρολεύκων, Κώστας Τσιλιμπάρης (23 αποκρούσεις) έκανε μεγάλο παιχνίδι, βοηθώντας την ομάδα του να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 13-10.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Δούκας έμεινε για περισσότερο από 8 λεπτά χωρίς γκολ και αυτό το πλήρωσε με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (17-10). Συνολικά ο Ζαραβίνας είδε εννιά παίκτες του να βρίσκουν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, αλλά εκείνοι που έκαναν τη διαφορά με τα περιφερειακά τους σουτ ήταν οι Σανίκης, Σκρόμπιτς και Κανδύλας. Οι τρεις τους πέτυχαν 14 από τα 26 τέρματα της ομάδας τους δίνοντας πολύτιμες λύσεις.

Από την άλλη ο Κωστής Μπούνας δεν βρήκε λύσεις αφού οι παίκτες του δεν μπορούσαν να σκοράρουν με σουτ από τα 9 μέτρα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κεδέρης πέτυχε τα μισά (11) από τα τέρματα της ομάδας του.

Ο ΑΣΕΔ μπορεί να μην κατάφερε να φέρει στο Δαΐς το τρόπαιο όμως χειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους του και από τους φίλους του χάντμπολ που γέμισαν το κλειστό της Γλυφάδας και παρακολούθησαν από κοντά τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Φύλλο Αγώνα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 26-22

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 6-5, 9-7, 11-9, 13-10 (ημχ.), 15-10, 19-11, 21-13, 25-16, 25-18, 26-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 3, Κρητικός 1, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπις 5, Στούμπης, Κανδύλας 4, Σανίκης 5, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης, Τόμπρος 2, Παπαπούλιος, Γκέρτσος, Νομικός, Αποστολίδης, Μίτροβιτς 1, Μπάρμπας, Ντούνης, Μπάγιος 5, Ζιβούλοβιτς 2, Νταρσουλάντ 1, Αραπακόπουλος, Ζαφειράκης, Κολλύρης, Κεδέρης 11.