Μπάσκετ Α2: Εύκολη ήττα για το Μαρούσι στην Πάτρα, 86-58 από τον Απόλλωνα

Δεν τα κατάφερε στο εξ αρχής δύσκολο έργο που είχε στην Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα η ομάδα του Αμαρουσίου, γνωρίζοντας την ήττα με 86-58 για την 20η αγωνιστική της Α2.

Το παιχνίδι ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με το Μαρούσι να αντέχει πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με διαφορά μόλις 5 πόντων. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές και έχοντας σε καλή επιθετικά μέρα τους περισσότερους παίκτες του μετέτρεψε το 38-35 του 20′ σε 65-47 στο 30′, φτάνοντας έτσι σε μία άνετη επικράτηση.

Μάλιστα, η εξέλιξη του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στον Νίκο Οικονόμου να «χαρίσει» στον 14χρονο Θανάση Μπαζίνα το ντεμπούτο του με τον Απόλλωνα Πάτρας. Ο γεννηθείς το 2003 playmaker μπήκε προς τα τέλη του αγώνα και έζησε την πρώτη του ανδρική εμπειρία.

Αυτή ήταν η 13η νίκη για τους Πατρινούς στο πρωτάθλημα που τους διατηρεί στην πρώτη 4αδα της βαθμολογίας, ενώ το Μαρούσι παρέμεινε στη 10η θέση της κατάταξης.