Η έναρξη λειτουργίας του πρώτου φωτογραφείου στον Άγιο Δημήτριο το 1974 είναι η ζωντανή απόδειξη ενός ανθρώπου που έκανε το χόμπι του επάγγελμα και δεν το μετάνιωσε ποτέ. Από ένα φυλλάδιο εγγραφής σε σχολή φωτογραφίας που βρέθηκε τυχαία στην πόρτα του Αντώνη Βεκρή ανάβει μια σπίθα που ακόμα καλά κρατεί.
Με την δημιουργική «τρέλα» που τον διέπει αποφασίζει να γραφτεί στη σχολή φωτογράφων, παρά τις απαιτητικές επαγγελματικές και οικογενειακές υποχρεώσεις του, απλώς και μόνο για να εξελίξει την αγάπη του για αυτήν την τέχνη, που εκείνος νιώθει ότι του δίνει τη δυνατότητα «να σταματά το χρόνο» όπως χαρακτηριστικά συνηθίζει να λέει.
Από την εποχή των μαθημάτων του ακόμα αντιλαμβάνεται τη ραγδαία εξέλιξη που θα έχει ο κόσμος της φωτογραφίας και αποφασίζει να μη μείνει απλός θεατής στις αλλαγές που θα έρθουν. Έτσι ανοίγει το πρώτο κατάστημα στις 11-10-1974, με την ημέρα των εγκαινίων να μένει μόνος χωρίς τον κόσμο που περίμενε λόγω μιας ξαφνικής μπόρας που έπιασε, κάτι που για εκείνον τελικά αποτέλεσε «γούρι» για τη συνέχεια…
Μέσα σε 6 μήνες δουλεύει σκληρά, πειραματίζεται, νιώθει τις ανάγκες της περιοχής για έγχρωμες πια φωτογραφίες και σωστή κινηματογράφηση έστω και με τα φιλμάκια σούπερ 8 με τις μπομπίνες των 4 λεπτών και διευρύνει το πελατολόγιο του κατακτώντας όλη την Αθήνα. Στα χρόνια που έρχονται φτάνει μέχρι τη Γερμανία-όχι χωρίς κόπο- για να φέρει σύγχρονα μηχανήματα εμφάνισης φωτογραφιών μειώνοντας τον χρόνο και το κόστος παράδοσης στο ελάχιστο, βιντεοσκοπεί μυστήρια όταν το βίντεο ήταν ακόμα άγνωστη λέξη για τους περισσότερους Έλληνες, αποτυπώνει πρώτος τις στιγμές των ανθρώπων στα βραδινά κέντρα διασκέδασης, και ανεβάζει ολοένα τον πήχη στην εξυπηρέτηση των πελάτων με γνώμονα την ικανοποίηση των απαιτήσεων τους.
Οι ουρές του κόσμου τον οδηγούν στην απόφαση να προχωρήσει στο άνοιγμα των υπόλοιπων καταστημάτων σε διπλανές περιοχές για να καλύψει τις ανάγκες μιας εποχής που άλλαζε..
Και από τότε..τότε που 50 τσολιαδάκια περίμεναν υπομονετικά με τους γονείς τους εκεί στη γωνία του Αγίου Δημητρίου να φωτογραφηθούν μετά την παρέλαση, οι νύφες από τα νησιά επέμεναν να καλύψουμε το γάμο τους, οι κοπέλες-γιαγιάδες πια- που ήθελαν πορτρέτα στο σαλόνι τους μόνο από τον Αντώνη γιατί πάντα έβρισκε τη σωστή γωνία στο προφίλ και την ατάκα που θα τις ξεκλείδωνε για να τους κλέψει ένα χαμόγελο, μέχρι σήμερα που ακόμα ο κυρ Αντώνης κυκλοφορεί με μια μηχανή στο χέρι και γεμίζει τους αμοργιανούς φωτογραφίες στο τέλος του καλοκαιριού τα Photovekris διατηρούν την πρώτη θέση στην καρδιά του κόσμου με τις καινοτομίες της αγοράς να είναι ήδη μέσα στα καταστήματα. Με το ίδιο μεράκι και την ίδια καλλιτεχνική ανησυχία, τα παιδιά του Αντώνη πλέον, υποδεχόνται μικρούς και μεγάλους και συνεχίζουν να κρατούν τα φωτογραφεία σαν ένα αγαπημένο προορισμό, αποτελώντας μια σταθερή του κόσμου.
Χρόνια πολλά στα Photovekris και να θυμάστε πάντα τη συμβουλή του κυρ.Αντώνη: «Αποκτήστε ένα όραμα και να μην το εγκαταλείψετε με την πρώτη δυσκολία. Να είστε σίγουροι ότι με αφοσίωση στο στόχο και σκληρή δουλειά θα δείτε τα όνειρα σας να πραγματοποιούνται.
Γιατί τα όνειρα είναι αυτά που τελικά πάνε τη ζωή ένα βήμα παραπέρα….»
![This image has an empty alt attribute; its file name is 196442_1947132961745_2130989_n.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/196442_1947132961745_2130989_n.jpg)
Σήμερα στον Άγιο Δημήτριο, Άλιμο & Π.Φάληρο λειτουργούν 5 υπερσύγχρονα φωτογραφικά καταστήματα όπου μπορείτε να εξυπηρετηθείτε για οποιαδήποτε φωτογραφική υπηρεσία επιθυμείτε!
Φωτογράφιση & Βιντεοσκόπηση Γάμων & Βαφτίσεων σε όλη την Ελλάδα!
![This image has an empty alt attribute; its file name is 276307703_1152062612207243_4819937884132199861_n-732x1024.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/276307703_1152062612207243_4819937884132199861_n-732x1024.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 184684295_3828259300605290_2331517438894391465_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/184684295_3828259300605290_2331517438894391465_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 153525310_905373350209505_2314507292240243414_n-800x450.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/153525310_905373350209505_2314507292240243414_n-800x450.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 61779405_461724281241083_7794874697413296128_n-800x533.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/61779405_461724281241083_7794874697413296128_n-800x533.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 68790373_2268506576580578_8310673585031086080_n-667x1024.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/68790373_2268506576580578_8310673585031086080_n-667x1024.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 71149239_529027344510776_6379100094779621376_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/71149239_529027344510776_6379100094779621376_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 71499627_529027431177434_2162735579379269632_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/71499627_529027431177434_2162735579379269632_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 88057214_648858632527646_6812808731303084032_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/88057214_648858632527646_6812808731303084032_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 91964578_673376830075826_6283198813704290304_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/91964578_673376830075826_6283198813704290304_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 59805934_446929806053864_2357531042245509120_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/59805934_446929806053864_2357531042245509120_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 40929074_323888855024627_1479017781318909952_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/40929074_323888855024627_1479017781318909952_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 13919987_1014235818674333_3455690791244828565_o-800x545.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/13919987_1014235818674333_3455690791244828565_o-800x545.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 145264168_892036301543210_8477505487656181596_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/145264168_892036301543210_8477505487656181596_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 91929634_672777130135796_4562793480824291328_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/91929634_672777130135796_4562793480824291328_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 82619872_620163128730530_6329861288323186688_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/82619872_620163128730530_6329861288323186688_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 275478889_1143332493080255_7639401798720326804_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/275478889_1143332493080255_7639401798720326804_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 96644807_2837943342970229_6835528854895853568_n.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/96644807_2837943342970229_6835528854895853568_n.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is IMG_1756-1-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/IMG_1756-1-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 70620900_520369702043207_3564941379597500416_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/70620900_520369702043207_3564941379597500416_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 52265934_405715440175301_9195335787426611200_n.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/52265934_405715440175301_9195335787426611200_n.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 53615506_412203606193151_6797551796286914560_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/53615506_412203606193151_6797551796286914560_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 262058567_1082832639130241_6694548488824153385_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/262058567_1082832639130241_6694548488824153385_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 156806146_910643429682497_5360270453524842969_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/156806146_910643429682497_5360270453524842969_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 302424165_1262247691188734_4729104828538060194_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/302424165_1262247691188734_4729104828538060194_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 86976242_2671745226256709_862237246135205888_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/86976242_2671745226256709_862237246135205888_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 311901794_629546111986682_5161688622582757714_n-800x800.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/311901794_629546111986682_5161688622582757714_n-800x800.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is kaerati-karanti-02-800x534.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/kaerati-karanti-02-800x534.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is MAV07197-800x571.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/MAV07197-800x571.jpg)
https://www.youtube.com/@photovekris
https://www.facebook.com/PhotovekrisAlimos
https://www.facebook.com/Photovekris
![This image has an empty alt attribute; its file name is CCCC-800x640.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/CCCC-800x640.jpg)
![This image has an empty alt attribute; its file name is XH1A0297-NEW-1-800x533.jpg](https://www.amorgos-news.gr/wp-content/uploads/2023/05/XH1A0297-NEW-1-800x533.jpg)