Υλικά για μεγάλο ταψί
-
-
3 φλ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις (+ 2 κ.σ για τις σταφίδες και τα καρύδια)
-
3 κ.γ. baking powder
-
1 κ.γ. κοφτό αλάτι
-
1 1/3 φλ. ζάχαρη
-
1 βανίλια
-
2 αυγά
-
1 φλ. σπορέλαιο
-
200 γρ γιαούρτι στραγγιστό
-
1/2 φλ. σταφίδες
-
1/2 φλ. καρύδια
-
1/2 κ.γ. γαρύφαλλο
-
1/2 κ.γ. κανέλα
-
3 μήλα καθαρισμένα και κομμένα σε ροδέλες
-
1/2 λεμόνι (τον χυμό του) για το μήλο
Εκτέλεση
-Στον κάδο ενός μίξερ ρίχνουμε το αλεύρι το baking powder, αλάτι, ζάχαρη, βανίλια, αυγά, το σπορέλαιο, το γιαούρτι, το κανελογαρύφαλλο, χτυπάμε καλά το μείγμα να ενωθούν όλα τα υλικά.
-Σε ένα μπόλ ανακατεύουμε τις σταφίδες και τα καρύδια με 2 κ.σ. αλεύρι και τα προσθέτουμε στο μείγμα.
-
-Ανακατεύουμε με μια ξύλινη κουταλα να πάνε παντού.
-
-
-Πλένουμε, καθαρίζουμε και κόβουμε τα μήλα σε ροδέλες.
-
-Αλείφουμε ένα μικρό ταψάκι ή στρογγυλή φόρμα, με βούτυρο και πασπαλίζουμε με ζάχαρη και κανέλα. Στη συνέχεια στον πάτο της φόρμας τοποθετούμε τις ροδέλες του μήλου.
-
-Πάνω από τα μήλα αδειάζουμε το μείγμα του κέικ πάνω από τα μήλα και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς στον αέρα για 50 λεπτά.-Όταν βγάλουμε τη μηλόπιτα από το φούρνο την αφήνουμε να κρυώσει και στη συνέχεια την αναποδογυρίζουμε σε μία στρογγυλή πιατέλα.Καλή σας όρεξη!
-