Μπάσκετ: Θρίαμβος για το Μαρούσι στο ντέρμπι με την Πεντέλη!

Το Μαρούσι θα κάνει…χαρούμενα Χριστούγεννα, μετά την πολύ σημαντική νίκη με αντίπαλο την ομάδα της Πεντέλης στο κλειστό του Αγίου Θωμά, με 76-63.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι κορυφής για το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής και πολύ σημαντικός στην προσπάθεια του Αμαρουσίου για άνοδο στην Α2 κατηγορία μπάσκετ. Το Μαρούσι από τα πρώτα λεπτά επέβαλε έναν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες 24 – 24.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι παίζοντας δυνατή άμυνα κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να ολοκληρώσουν το ημίχρονο στο +12 (43 – 31). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έχοντας επιθετικό πλουραλισμό διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη. Πλέον την κορυφή «μοιράζονται» το Μαρούσι και ο Πανερυθραϊκός με 21 βαθμούς ( η ομάδα της Νέας Ερυθραίας έχει κερδίσει στο μεταξύ τους παιχνίδι).

Μαρούσι – Πεντέλη: 76 – 63

Δεκάλεπτα: 24-24, 43-31, 60-43, 76-63 Διαιτητές: Καλδίρης-Θεοδωρόπουλος-Γρίβα Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Διαμαντόπουλος, Λάππας 11, Ξυδάς 9 (2), Σουρλής 10 (2), Κανέλλης 11 (2), Σπηλιόπουλος, Πλουτέτσκι 2, Παπαγεωργόπουλος 4, Δούκας 4, Λιούνης, Γκαγκαλούδης 25 (1).

Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Νάσης, Μπουργάνος 3, Ευαγγελούλης, Ντιμπ 4, Κούσουλας 6 (2). Καρούζος 16 (3), Μπέλη 4, Κουκάκης 11 (3), Μπίγγος 5 (1), Σαλτουρίδης, Τάγαρης 11, Φωτόπουλος 3 (1).

Μαρούσι – Πεντέλη 76-63

Πρωτέας Βούλας – Παπάγου (διακοπή στο 23′ (43-38) λόγω πτώσης της ηλεκτρικής τάσης).