Μπάσκετ: Ηττήθηκε το Μαρούσι από τον Κόροιβο- Ένα βήμα από τον υποβιβασμό στη Β’ Εθνική (vid)

Το Μαρούσι δεν τα κατάφερε στην Αμαλιάδα όπου ηττήθηκε με 76-64 από τον Κόροιβο για τα play out της Α2. Πλέον η ομάδα του Αμαρουσίου είναι πίσω με 2-1 στη σειρά, με την ομάδα που θα φτάσει τις τρεις νίκες να εξασφαλίζει την παραμονή στην Α2 και την ηττημένη να υποβιβάζεται. Το Σάββατο το παιχνίδι «ζωής ή θανάτου» στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Δείτε ολόκληρο τον αγώνα σε βίντεο:

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα μπήκαν σε «θέση οδηγού» ελέγχοντας τον ρυθμό. Το 22 – 15 της πρώτης περιόδου μετατράπηκε σε 41 – 28 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τον Κόροιβο να διατηρεί το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα. Οι παίκτες του Κώστα Κεραμιδά προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που «χαμογέλασαν» στο τέλος φτάνοντας μία «ανάσα» από την παραμονή στην κατηγορία.

Κόροιβος Αμαλιάδας – Μαρούσι 76 – 64 (2 – 1).

Διαιτητές: Κατραχούρας-Παντελίδης-Μαλαμάς (Πίγκας).

Δεκάλεπτα: 22 – 15, 41 – 28, 63 – 47, 76 – 64.

Κόροιβος Αμ. (Σαμόλης): Χείλαρης 19 (1), Καπώνης 4 (1), Λαμπρόπουλος 10 (2), Μαραγκάκης 4, Γκιουζέλης 10 (2), Κάτζος, Τσιάκος 3, Ρούνης, Λεϊμάνις 15 (1), Γραβάνης, Θεοδωράκος 11 (3).

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 7, Στασινός 5, Ξυδάς 15 (3), Χατζηδάκης 7, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 3, Λυκογιάννης 16 (4), Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος, Μιχαλούτσος 8 (2).