Μπάσκετ: Ήττα στην Καστοριά για το Μαρούσι, κρίσιμος για την παραμονή ο εντός έδρας αγώνας της Μ. Τετάρτης

Λίγες μέρες μετά την επέτειο κατάκτησης του Κυπέλλου Σαπόρτα, το Μαρούσι δεν τα κατάφερε στην Καστοριά και ηττήθηκε με 91-73 από την τοπική ομάδα για το πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ. Πλέον όλοι στρέφουν την προσοχή τους στον κρισιμότερο αγώνα της χρονιάς απέναντι στο Πευκοχώρι στο κλειστό του Αγίου Θωμά τη Μεγάλη Τετάρτη.

Με νίκη η ομάδα του Αμαρουσίου σχεδόν εξασφαλίζει την είσοδό της στα play out (σίγουρη είσοδος αν καλύψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα), ενώ με ήττα η κατάσταση δυσκολεύει δραματικα.

Όσον αφορά στο παιχνίδι με την Καστοριά, οι “γουναράδες” έλεγξαν εξ αρχής τον αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται με 6 πόντους (16-9), με το Μαρούσι να τρέχει στα τελευταία λεπτά ένα σερί 3-6 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-15. Στο β’ δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη “ξέσπασαν” επιθετικά και βρήκαν ανοιχτούς δρόμους στην άμυνα του Αμαρουσίου, με αποτέλεσμα να πετύχουν ένα επιμέρους 28-18 και το τέλος του ημιχρόνου να τους βρει στο +14 (47-33). Ανάλογη ήταν η συνέχεια και στο β’ ημίχρονο, με τον Μελισσαράτο να φτάνει τη διαφορά στο +17 (59-42), με τον Μιχαλούτσο και το Λυκογιάννη να μειώνουν ελάχιστα τη διαφορά στο φινάλε.

Το Μαρούσι καλεί τους διλάθλους του να στηρίξουν την ομάδα στον αγώνα της Μεγάλης Τετάρτης στις 17.00 και να τη βοηθήσουν ώστε να μείνει ζωντανή στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.