Μπάσκετ: Ήττα σοκ για το Μαρούσι από το Πευκοχώρι-Δυσκολεύει η παραμονή

Μπασκετικό «χαρακίρι» μπορεί να χαρακτηριστεί ο χθεσινός αγώνας του Αμαρουσίου με την Ευρώπη Πευκοχωρίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά, όπου οι γηπεδούχοι απώλεσαν προβάδισμα 12 πόντων στην τελευταία περίοδο και γνώρισαν οδυνηρή ήττα με 71 – 72 που δυσκολεύει πολύ την υπόθεση παραμονής στην κατηγορία.

Οι κιτρινόμαυροι  είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και όλα έδειχναν πως θα πάρουν τη σημαντική νίκη μπροστά στους φιλάθλους τους. Στα τελευταία δραματικά λεπτά όμως, κάποια τρίποντα των φιλοξενούμενων, ένα επιθετικό «μπλακ άουτ» και κάποιες αμφισβητούμενες διαιτητικές αποφάσεις κόστισαν το ροζ φύλλο αγώνα, με την ομάδα του Αμαρουσίου να αστοχεί στην τελευταία επίθεση με το σκορ στο 71-72.

Πλέον η υπόθεση παραμονής στην Α2 δυσκολεύει σημαντικά, με δυο αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Μαρούσι – Ευρώπη Πευκοχωρίου: 71-72
Διαιτητές: Διαμαντής-Κατραχούρας-Κοντίλης (Δούκας)
Δεκάλεπτα: 22 -18, 45 – 36, 61 – 49, 71 – 72.
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς, Στασινός 10 (3), Πετρόπουλος, Ξυδάς, Χατζηδάκης 4, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 6 (2), Λυκογιάννης 22 (2), Σουρλής 6 (2), Παπαγεωργόπουλος 13 (1), Μιχαλούτσος 10 (2).
Ευρώπη Π. (Νικολαΐδης): Αμπατζίδης, Τσούκας 5 (1), Τζουβάρας 1, Ακεψιμαΐδης 3 (1), Ελευθεριάδης 10 (1), Βελισσαρίου 2, Καμπουρίδης 33 (1), Γκατζιάς 18 (2), Θεοδωρίδης.